Udstillerliste

Julemakred 2017

På årets julemarked finder du en spændende blanding af fødevareproducenter, hunsthåndværkere og forretninger med lækre gaveideer til julen.

Her kan du smage og indkøbe de bedste råvarer til højtiden – og måske finde en julegave eller to til dine kære.

Du kan både møde gengangere fra tidligere år, samt nye, spændende deltagere, som er med for første gang.

Vil du være udstiller?

Der er stadig få ledige pladser tilbage til vores julemarked.
Er du interesseret i at booke en stand, så send os en mail med lidt information om dig selv/din virksomhed og dine produkter.

Fødevarer

Kaffehygge Lækker kaffe, te og chokolade. www.kaffehygge.dk
Tambohus Kro Julespecialiteter, vin, gaveidéer mv. www.tambohus.dk
Vestjyske delikatesser Krydderier, sennep, pesto mm. www.vestjyskedelikatesser.dk
Stilling Naturbolcher Gammeldags håndlavede naturbolcher www.stilling-naturbolcher.dk
Struer Håndbryg Håndbrygget øl og cider www.struerhåndbryg.dk
Ostemesteren & Café O Ostebutik med over 100 specialoste. www.ostemesteren-struer.dk
Baking Sins by Lea Bryllupskager, dåbskager og festkager. www.bakingsins.dk
Nuts´n More Nødder med og uden chokolade www.nutsnmore.eu
Kræmmergård Kræmmergård frugt og grønt www.kræmmergård.dk
Udgaards Bryghus, Holstebro Vikinge MJØD, og nordiske værtsgaver. www.udgaards-bryghus.dk
Honningdrengene forskellige honninger og tilbehør www.honningdrengene.dk
Geddal Gaardbryggeri Lokal produceret øl og andre drikkevarer www.geddal-gaardbryggeri.dk
Brændte Mandler Brændte mandler og kandiseret æbler
Fur Bryghus Udvalg af Julebryg samt diverse snapse www.furbryghus.dk
Vangsgaard Treat Kvalitetsnødder, Superfood, tørret frugt www.Vangsgaardtreat.dk
Jyske Råvarer Økologiske ænder og andre specialiteter www.jyskeraavarer.dk
Bageriet max Brød og kager til julen www.bagerietmax.dk 
Vedovo Wine Vine til julen www.vedovowine.dk
Aloe4ever v/ElinKM Produkter baseret på Aloe Vera www.myaloevera.dk/elinkm
Tupperware Mona Larsen Tupperware – nyheder og tilbud
FDF Hjerm / Humlum Brød Tarteletter fra Humlum Brød
Hargaard Vinimport Vi medbringer julens økologiske vine www.hargaardvinimport.dk
Passione & Enoteca Italiensk parmesanost www.Passione.dk
Marie og Hanne Muff Hjemmelavede marmelader og småkagedej
VesterhavsOksen Lokalt kvalitetsoksekød www.vesterhavsoksen.dk
Lux By Jakobsen Delikatesser
Pure Shots Delikate, håndlavede shots www.pureshots.dk
Frk. Gram Blandede delikatesser www.frkgram.dk
Ikast Mikrobryggeri Drikkeklar saft lavet på lokale råvarer www.Ikastmikrobryg.dk
Vedersø Vildt Vildtkød og røgvarer www.vedersovildt.dk
Ausumgaard Flæskesteg, medister, pålæg af Velfærdsgris www.ausumgaard.dk
Small Batch Distillers Specialfremstillet Whisky www.sbdh.dk
Ottomines Fiskebod Røgvarer og specialiteter fra havet

Blomster, smykker, design og interiør

TjillerTjaller Julepynt, bolig- og haveindretning www.tjillertjaller.dk
DeluxLiving Flotte skilte og lækkert julepynt www.deluxliving.dk
Butik rosenrød Juleblomster og søde nisser www.butikrosenrod.dk
BYtanderup Grafiske bykort og tryk samt julepynt www.facebook.com/BYtanderup
byGrud Enkle og feminine smykker www.instagram.com/bygrud
porcelinge.dk Kunsthåndværk, design og godt håndværk www.porcelinge.dk
Fat Tables Designmøbler af naturmaterialer www.fattables.dk
By Winther Living Lækker interiørshop med nordisk design www.bywintherliving.dk

Kunsthåndværk, hobby og JUL

Is-skaberiet Isskulpturer og islygter, ude og inde. Is-skaberiet (facebookside)
“Smeden og hans kone” Aktivitet og formidling www.smedenoghanskone.dk 
Anita Design / Prikkerogstriber.dk Garn, hækleudstyr og kreativt tilbehør www.prikkerogstriber.dk
Vestjysk Jagt & Fritid A/S udstyr og beklædning til jagt og fritid www.vestjyskjagt.dk
Luxhøj Design Trævarer
Vestjysk Smedelaug Oplev det gamle smedehåndværk www.vestsmede.dk
Elsebeth Mousten Stjerner, hjerter, nisser,
Det gamle Postkontor Julemærker www.detgamlepostkontor.dk
Procesfabrikken Juleneg
Juletræer Juletræer www.at-tomrer.dk/
Gunner Nygaard Trædrejning
Jytte Toft Keramik Kunsthåndværk og keramik
Susanne Krog 2 x Krog, brugskunst i træ og keramik
Estrid Grønbæk Håndlavet julepynt i naturmaterialer
unika smykker og beton sølv og glassmykker samt beton ting www.123hjemmeside.dk/unikasmykker
Annes Keramik Keramik www.annes-keramik.dk
Else Støttrup & Jan Rysgaard Glaskunst og sølvsmykker
Pilefletter Hjemmelavet pileting
Ringkøbing Børstebinderi Alt i håndbundne børster og koste www.ringkobing-borsten.dk
Ib design Glaskunst www.ibdesign.dk
by Viola Kjoler skabt til dig og din livsstil. www.byviola.dk
Solveig Terndrup og Margit Buus Pileflet – filt/uld og silke – mm
Perlefest Keramiksmykker/brugskunst www.perlefest.dk
Helle Hanghøj Grafiske tryk, julekort og julepynt https://helle43.wixsite.com/hanghoej
Hos Rikke Garn og tasker www.hosrikke.dk
Brita Uldum Moskurve til fordøren eller kirkegården

Julegave-ideer

Strikbestilling.dk Uldprodukter www.strikbestilling.dk
Dollerup Skind Flotte lamme og fåreskind
Tombola Landsforeningen for førtidspensionister www.foertidspensionist.dk
Vendelbo Lingeri og dametøj til alle størrelser www.hosvendelbo.dk
Garant Morten Gardiner Julepynt & boligtekstiler www.morten-online.dk
Mogensen Vvs Comfort Vipp julegaver, lækre håndklæder & sæber www.mogensen-vvscomfort.dk
Vildtshop Jagt og natur inspirerede produkter www.vildtshop.dk
Birkegårdens Sæberi Håndlavede produkter med lokale råvarer www.birkegaarden.blog
UrbanWinner Cykelhjelme Sikre, smarte og stilrene cykelhjelme www.urbanwinner.dk
Humlum Kjoler Modetøj til hverdag og fest www.humlumkjoleforretning.dk
Avera Aloevera produkter
ByFrey.dk Sæber,brugskunst, delikatesser www.ByFrey.dk
Små Mennesker Børnetøj, hudpleje, legetøj, gaveting www.småmennesker.dk
Avera Dødehavs- og aloevera produkter avera.elin@gmail.com
Aktiviteter for store og små
Smeden og hans kone Børneaktiviteter www.smedenoghanskone.dk
Vestjysk Smedelaug Oplev aktiviteten i den gamle smedje www.vestsmede.dk
Skattejagt for børn
Mød gårdnisserne “Skidt og Pyt”
Halmborg, klappegrise og får i maskinhuset

Kom i kontakt

Vi gør meget ud af at finde de rigtige samarbejdspartnere, både i lokalområdet og på større plan.

Det gælder både i arbejdet med vores konventionelle drift og i arbejdet med udviklingen af nye produkter og tiltag på gården.

Vi er også altid nysgerrige efter at komme i kontakt med vores kunder, og du er derfor altid velkommen til at kontakte os pr. telefon eller mail, hvis du har spørgsmål eller kommentarer.

Nyhedsbrev Tilmeld dig nyhedsbrevet ved at indtaste din mailadresse og klik på 'tilmeld'.