Udstillerliste

Forårsmarked 2019

Årest forårsmarked byder på både gengangere og nye udstillere.
Her er lidt for både børn og voksne, unge og gamle, mænd og kvinder.
Her er lidt for de kreative og for dem der interesserer sig for mode, kunst, helse, have og hus.
Der er inspiration til hobby og fritid – og så er der masser af lækre fødevarer.

Vi opdaterer løbende listen herunder i løbet af foråret.

Fødevarer

Alberg Vine www.albergvine.dk Lækre kvalitetsvine fra Alsace
Aloevera4ever v/ElinKM Myaloevera.dk/elinkm Kosttilskud og cremer baseret på AloeVera
Ausumgaard www.ausumgaard.dk Kød fra velfærdsgrise samt stenformalet mel
Bageriet Max www.bagerietmax.dk Hjemmelavede brød og kager
Forbæk Økogrønt Nye, økologiske kartofler
Fur Bryghus/Vin og kunst www.furbryghus.dk Øl-snaps-vin-chokolade-delikatesser-spiritus
Honningdrengene www.honningdrengene.dk Honning
Hveddegaard Bondegaards is www.hveddegaard.dk Hjemmelavet bondegaardsis
Instant Taste ApS www.instanttaste.com Marinadepistolen og marinader fra Instant Taste.
Jyske Raavarer www.jyskeraavarer.dk Økologiske ænder og lokal most
Jyske Raavarer www.jyskeraavarer.dk Lokale økologiske ænder og most
Kaffehygge www.kaffehygge.dk Kaffe, the, chokolade, sirup – kaffehygge
Kræmmergård www.kræmmergård.dk Frilandsgartneri med egen gårdbutik
Mads Eyde Brændte mandler
Morsø Oliemølle ApS www.morsolie.dk Koldpresset rapsolie
Møllerup Brands A/S moellerupshop.com Fødevarer og hudpleje med hamp
Nr. Nissum Håndbryg www.nrnissumhaandbryg.dk Håndbryggede øl
Nuts´n More ApS www.nutsnmore.eu Chokolade og nødder
Onkel Moustache Orientalske specialiteter
Pandekageboden www.pandekageboden.dk Mad og dessert pandekager
Small Batch Distillers www.sbdh.dk Dansk Whisky-kaffe & Brandy
Staudeengen www.staudeengen.dk Aroniasaft fra verdens sundeste bær
Struer Håndbryg www.struerhaandbryg.dk Lokalt øl og cider
Tupperware Tupperware – fremvisning af produkterne
Tvis Gårdbutik www.tvisgaardbutik.dk smags prøver og små daggamle kyllinger
Udgaards Bryghus www.udgaards-bryghus.dk Udgaards Bryghus – fokus på god Mjød
Vedersø Vildt www.vedersovildt.dk Fersk dansk krondyrkød, pålægsvarer, grillpølser
Vedovo Vine www.vedovowine.dk Egen import af italienske vine
VesterhavsOksen www.vesterhavsoksen.dk Lokalt kvalitetsoksekød
Vestjyske Delikatesser I/S www.vestjyskedelikatesser.dk Krydderier, pesto, sennep mm.
Vibegaard www.vibegaard.dk Naturlig saft og sirup

Kunst og håndværk

BeMglas Glaskunst forskellige figurer m.m.
Butik Mutit Smykker og brugskunst
By Aasberg https://www.byaasberg.dk Håndtegnede, unikke kunsttryk
byGrud Smykker i nordisk og enkelt design
Daniel Dorsén www.instagram.com/ddorsen/ Sort/hvide illustrationer på kunsttryk og kort
Dorte Thesbjerg Re-design af bukser og div. brugte ting.
Glasladen www.glasladen.dk Sjove og dekorative ting i glas til hus og have
Glitterflitter www.glitterflitter.dk  Et væld af flotte håndlavede ting
Hans Felthaus www.felthaus.dk Skulpturer
Henning Vesterbæk Keramik RAKU-keramik
Jytte Toft Keramik Keramik
Kirstens glas og raku/Maries raku Facebook: Kirstens glas og raku (Hjemmeside følger snarest) + www.mhill.dk Rakukeramik, keramik og glaskunst
Krystallen Sten, krystaller, smykker
Lise Møller Design & Vindjakker www.lisemdesign.dk Lise Møller designer og syr unikke vindjakker.
Nørklemutti www.norklemutti.com Et væld af flotte håndlavede ting
Pia Brask Danmark Korte japanske kimonoer og keramik
Ringkøbing Børstebinderi www.ringkobing-borsten.dk Alt i håndbundne kvalitetsbørste og koste
Stråsø Savværk Straasoe.dk Shelter, bord/bænkesæt, beklædning i træ
Susans smykker Håndlavede smykker i ægte læder og natursten
Trædrejer Gunner Nygaard www.gunnernygaard.dk Trædrejning og kunstdrejning

Bolig, mode og livsstil

by Viola www.byviola.dk Specialdesignede kjoler
byFrey byFrey.dk Sæbe, creme, skindtasker og brugskunst
Denwax www.denwax.com Håndlavede naturprodukter til læderpleje mm
Dollerup Skind Flotte lammeskind
Fedt-hjem.dk (Nordisk Bolig) www.fedt-hjem.dk Moderne design og boligindretning
First Choice Group www.firstchoicegroup.dk Boliginteriør og smykkedele
Garant Morten Gardiner www.morten-online.dk Stort udvalg i bla sengetøj og tekstil
Gerda Garn Skindjakker
Happy Eve www.happyeve.dk  Flot og lækkert tøj til store piger
Lapatio www.lapatio.dk Kvalitetshavemøbler og parasoller
Lise Møller Design & Vindjakker www.lisemdesign.dk Unikke designvindjakker
No. 19 Børnetøj str. 0-16 år
Nomads Watch https://nomads.watch Smukke, enkle danskdesignede armbåndsure
Nordlys Denmark nordlysdenmark.dk Vi designer og håndbygger danske biopejse
OK køkken renovering www.okkr.dk Nye låger efter mål til køkken og bad
Skotorvet www.skotorvet.dk Sko og tilbehør
TermoBlow Aps www.termoblow.dk Isolering med papiruldsgranulat
Vejrum borger og gymnastikforening Vejrum borger- og gymnastikforening
WoodMe Denmark www.woodme.dk Danske designede træure fra WoodMe
World of Comfort ApS www.wofc.dk Massagestole

Hobby, fritid og helse

Access Consciousness Bars – Struer https://dortheduelund.wixsite.com/myntesunivers  Hjernewellness Stressrelease Barsbehandling
AFS interkultur, Midt-, og Vestjylland. AFS.dk Danmarks ældre udvekslingsorganisation
Anker Bjerre A/S www.ankerbjerre.dk Robotplæneklipper, div. plæneklipper, ATVér
Bailine Holstebro Kostvejledning, slanke-/smertebehandlinger,
Bedre psykiatri, Holstebro Café aften, hygge, du er ikke alene
Dahl Pedersen www.dahlpedersen.dk Salg af biler
Daniel´s Gartneri Danielsgartneri.dk Planter og blomster til udplantning
Facefit www.facefit.dk Behandling med Bars og forhandler CBD
FDF Hjerm Bål og raftekarrusel
ForeverLife www.myaloevera.dk/juliaforeverlife Hudpleje og kosttilskud med fokus på naturen
FØNIX Komfort / Power Wheels www.fonixkomfort.dk Vi sælge elektriske og benzindrevne køretøjer
Hos Rikke hosrikke.dk Garn og tasker
Kaj Bech a/s Kajbech.dk Murer og entreprenørfirma
Kulturperlen Musik og events
Landhønseringen www.landhoenseringen.dk Bevaring af Danske Landhøns
Legehimlen.dk www.legehimlen.dk Lokal legetøjsbutik i Hjerm samt webshop
Louis Nielsen www.louisnielsen.dk Optiker
Natteravnene Struer Ansvarlige voksne i nattelivet i Struer
Nomi4s www.nomi4s.dk En fælleskommunal virksomhed
Papillon ringe, halskæder, øreringe, pircing, lommeure,
Pure Power Energy www.purepowerenergy.dk Coaching og Terapi
Røde Kors, Holstebro Røde Kors er en humanitær organisation
Små Mennesker www.smaamennesker.dk Børnetøj og ting, hudpleje, værtindegaver, legetøj
Struer Venstre https://www.facebook.com/venstrestruer/ Venstre er Danmarks Liberale Parti.
Tombola Tombola
Vestjysk Jagt & Fritid A/S www.vestjyskjagt.dk Salg af udstyr og tøj til jagt og fritid
Vinderup Skov og Have vnsh.dk Husqvarna automover / traktor / raider /
Øster Hjerm bygningsartikler www.hjerm-byg.dk Ryobi akku værktøj

Nordvestkunst

Karina Nørgaard www.karimari-arts.123hjemmeside.dk Maleri og skulpturer
Anna-Grethe Arnum Jørgensen www.galleri-svarre.dk Maleri
Ann-Merete Pinnerup www.unikavævet.dk Vævning
Brittas Keramik www.brittas-keramik.dk Keramik
Ernst Svarre Jørgensen www.galleri-svarre.dk Træ
Iben Lykke Zobbe www.ibenlykkezobbe.dk Maleri og billedtavler
Inge Lis Bendix www.ibdesign.dk Glas
Lisbeth og Peder Christensen Pileflet
Unika Smykker www.123hjemmeside.dk/unikasmykker Smykker m.m.

Vil du være med som udstiller?

Der er ikke flere ledige pladser tilbage til vores 10 års jubilæumsmarked d. 4. og 5. maj.
Men er er du interesseret i at at være med en anden gang, så send os en mail med lidt information om dig selv/din virksomhed og dine produkter.

Kom i kontakt

Vi gør meget ud af at finde de rigtige samarbejdspartnere, både i lokalområdet og på større plan.

Det gælder både i arbejdet med vores konventionelle drift og i arbejdet med udviklingen af nye produkter og tiltag på gården.

Vi er også altid nysgerrige efter at komme i kontakt med vores kunder, og du er derfor altid velkommen til at kontakte os pr. telefon eller mail, hvis du har spørgsmål eller kommentarer.

Nyhedsbrev Tilmeld dig nyhedsbrevet ved at indtaste din mailadresse og klik på 'tilmeld'.